Warning: Table './HostexoDrupal/accesslog' is marked as crashed and should be repaired query: SELECT uid, timestamp FROM accesslog WHERE (path = 'node/101' OR uid > 0) AND sid = '12787fc69bc8cd5ccb34be86387a87c0' ORDER BY timestamp DESC LIMIT 0, 1 in /var/www/vhosts/verslogalia.lt/httpdocs/includes/database.mysql.inc on line 135
Uždarosios akcinės bendrovės laikinas veiklos sustabdymas | Verslo galia

Uždarosios akcinės bendrovės laikinas veiklos sustabdymas

Klausimas. Norėčiau paklausti ar yra koks teisinis būdas laikinai (tarkim pusei metų ar pan.) sustabdyti UAB veiklą, taip kad nereiktų niekam mokėti algos bei mokesčių, tačiau išsaugant įmonės sąskaitose esančius pinigus? Laikykime, kad visi įmonės darbuotojai yra ir jos savininkai, todėl susitarti dėl jų laikino išėjimo iš darbo ar kitų jų veiksmų problemų nekils.

Atsakymas. Nei LR Civilinis kodeksas nei LR Akcinių bendrovių įstatymas nenumato laikino uždarųjų akcinių bendrovių veiklos sustabdymo, tačiau tokia galimybė yra vadovaujantis Mokesčių administravimo įstatymo 77 straipsnio nuostatomis ir Valstybės mokesčių inspekcijos viršininko įsakymu Nr. VA-135 „Dėl mokesčių deklaracijų pateikimo, priėmimo, jų pateikimo termino pratęsimo ir veiklos nevykdančių mokesčių mokėtojų laikino atleidimo nuo mokesčių deklaracijų pateikimo taisyklių patvirtinimo“.

Mokesčių mokėtojas gali būti pripažintas veiklos nevykdančiu, jeigu:
1. nesudaro ir nevykdo jokių sandorių;
2. nevykdo atsiskaitymų su ūkio subjektais;
3. negauna pajamų (išskyrus mokesčių mokėtojo banko sąskaitose esamų piniginių lėšų palūkanas).

Tai reiškia, kad visos lėšos, esančios Jūsų sąskaitose turi būti užšaldytos. Jūsų įmonė negalės nei atsiskaityti, nei priimti pinigus.
Sustabdyti įmonės veiklą turi teisę savo sprendimu kompetentingas valdymo organas (pvz., direktorius).
Taip pat būtina laikino veiklos sustabdymo sąlyga yra visų darbuotojų atleidimas
Juridinių asmenų registrui nereikia pateikti jokių prašymų ar pažymų, Jūsų įmonės statusas nesikeičia. Jus privalote atleisti visus darbuotojus ir direktorių. Čia pasireiškia teisės spraga, kadangi pagal LR ABĮ, įmonė negali egzistuoti be direktoriaus, o stabdant laikinai veiklą Jus privalote jį atleisti, tačiau Juridinių asmenų registre lieka įrašytas direktorius, nors jis ir yra atleistas. 
Po nurodyto sprendimo priėmimo mokesčių mokėtojas gali kreiptis į apskrities mokesčių inspekciją, kurios aptarnaujamoje teritorijoje jis yra įregistruotas Mokesčių mokėtojų registre, ir pateikti prašymą laikinai atleisti nuo mokesčių deklaracijų pateikimo. Prašymas turi būti pateiktas iki deklaracijos pateikimo termino pradžios.
Jeigu veiklos nevykdantis mokesčių mokėtojas yra pridėtinės vertės mokesčio (toliau – PVM) mokėtojas ir prašo atleisti nuo PVM deklaracijos pateikimo, tokiu atveju jam pasiūloma išsiregistruoti iš Pridėtinės vertės mokesčių mokėtojų registro. Jeigu mokesčių mokėtojas nepageidauja išsiregistruoti iš minėto registro, tai PVM deklaraciją jis turi teikti Lietuvos Respublikos pridėtinės vertės mokesčio įstatymo nustatyta tvarka.
Veiklos nevykdantis mokesčių mokėtojas gali būti laikinai atleistas tik nuo tų mokesčių, kurie yra susiję su pajamų uždirbimu, deklaracijų pateikimo.
Turite pranešti SODRai dėl darbuotojų atleidimo ir dėl to nemokėsite socialinio draudimo ir privalomojo sveikatos draudimo mokesčio ir įmokų į garantinį fondą.