Warning: Table './HostexoDrupal/accesslog' is marked as crashed and should be repaired query: SELECT uid, timestamp FROM accesslog WHERE (path = 'node/268' OR uid > 0) AND sid = 'e6401e8de1de9309de86cb8ac270c9fe' ORDER BY timestamp DESC LIMIT 0, 1 in /var/www/vhosts/verslogalia.lt/httpdocs/includes/database.mysql.inc on line 135
Asociacija ar viešoji įstaiga? | Verslo galia

Asociacija ar viešoji įstaiga?

Klausimas. Norime užregistruoti auto klubą, kad galėtume rengti renginius bei auto varžybas. Tik nežinome ar geriau registruot kaip všį, ar organizaciją. Kokie mokesčiai būtų?

Atsakymas.

Auto klubo veiklos formа priklauso, kokių tikslų norite siekti. Suprantame, kad sprendžiate pasirinkti tarp asociacijos ir viešosios įstaigos formų. Kiekviena iš šių veiklos formų turi tam tikrus tikslus ir veiklos apribojimus.

Asociacija - savo pavadinimą turintis ribotos civilinės atsakomybės (asociacijos nariai neatsako už asociacijos skolas savo turtu) pelno nesiekiantis viešasis juridinis asmuo, kurio tikslas – koordinuoti asociacijos narių veiklą, atstovauti asociacijos narių interesams ir juos ginti ar tenkinti kitus viešuosius interesus. Asociacijos steigėjais gali būti 18 metų sulaukę veiksnūs fiziniai asmenys ir (ar) juridiniai asmenys, sudarę asociacijos steigimo sutartį. Minimalus asociacijos steigėjų skaičius yra trys. Asociacija turi teisę vykdyti įstatymų nedraudžiamą ūkinę komercinę veiklą, kuri neprieštarauja jos įstatams bei veiklos tikslams ir reikalinga jos tikslams pasiekti.

Asociacijas dažniausiai steigia asmenys, norėdami glaudesnio bendradarbiavimo, vykdo įvairius visuomenei naudingus projektus. Asociacijos turi teisę samdyti darbuotojus. Tačiau asociacijos taip pat turi tam tikrų veiklos apribojimų.

Asociacijos steigimo kaina
Asociacijos steigimo kaina susideda iš steigimo dokumentų paruošimo kainos (300 - 400 Lt), pavadinimo įregistravimo Juridinių asmenų registre (56 Lt), atlygio notarui (150 – 450 Lt) už steigimo dokumentų patvirtinimą bei atlyginimas Juridinių asmenų registrui už asociacijos įregistravimą (91 Lt).

Viešoji įstaiga - tai pagal šį ir kitus įstatymus įsteigtas pelno nesiekiantis ribotos civilinės atsakomybės viešasis juridinis asmuo, kurio tikslas − tenkinti viešuosius interesus vykdant švietimo, mokymo ir mokslinę, kultūrinę, sveikatos priežiūros, aplinkos apsaugos, sporto plėtojimo, socialinės ar teisinės pagalbos teikimo, taip pat kitokią visuomenei naudingą veiklą.

Viešosios įstaigos veiklos principas yra labai panašus į privačios bendrovės (uždarosios akcinės bendrovės, individualios įmonės ar kt.). Skirtumas tik tas, kad viešosios įstaigos veikla turi tenkinti viešą interesą, t. y. būti naudinga visuomenei bei viešosios įstaigos pelnas negali būti skirstomas jos dalininkams.

Viešosios įstaigos steigimo kaina
Viešosios įstaigos steigimo kaina susideda iš steigimo dokumentų paruošimo kainos (300 - 400 Lt), pavadinimo įregistravimo Juridinių asmenų registre (56 Lt), atlygio notarui (100 – 250 Lt) už steigimo dokumentų patvirtinimą bei atlyginimas Juridinių asmenų registrui už asociacijos įregistravimą (107 Lt).

Asociacijos ir viešosios įstaigos mokami mokesčiai
Asociacija ir viešoji įstaiga – tai juridiniai asmenys. Visi juridiniai asmenys moka pelno mokestį bei darbuotojų mokesčius (gyventojų pajamų mokestis, valstybinio socialinio draudimo bei privalomojo sveikatos draudimo įmokos), jei tokius samdo. Gyventojų pajamų mokestis yra išskaičiuojamas iš darbuotojo atlyginimo, tačiau juridinis asmuo jį išskaičiuoja ir sumoka į valstybės biudžetą, todėl taip pat turi į jį atsižvelgti. Pelno nesiekiantiems juridiniams asmenims gali būti taikomos pelno mokesčio įstatymo lengvatos.

Taip pat juridinis asmuo gali būti pridėtinės vertės mokesčio mokėtoju, tačiau tai priklauso nuo pajamų dydžių bei vykdomos veiklos.

Pateikta informacija yra bendro pobūdžio, ji neturi oficialios juridinės galios.